Haluksy – mechanizm powstawania choroby

10bsp0008cl_stopy_dlonie_masaz_ojoimages_cr-W478H360

Nie ma deformacji przodostopia występującej częściej niż paluch koślawy. Ostatnie doniesienia szacują globalną częstość występowania palucha koślawego w granicy 23% populacji osób w wieku od 18 do 65 roku życia oraz u 35% populacji osób w wieku powyżej 65 roku życia, choć oczywiście trudno jest precyzyjnie wyznaczyć granicę między normalnym i patologicznym ustawieniem palucha. Przyczyny występowania schorzenia u każdego pacjenta są trudne do zdefiniowania: może to być rodzinna skłonność, choć często powstanie deformacji przypisuje się źle dopasowanym butom. Chociaż występowanie schorzenia w większości  dotyczy osób w średnim wieku i powyżej, to istnieje wielu pacjentów, których deformacja dotyka już w młodym wieku, bez względu na płeć, występując zazwyczaj na jednej stopie, ale czasem i obustronnie.

Patogeneza (mechanizm powstawania choroby) palucha koślawego jest złożona. Powszechnie przyjmuje się teorię o braku równowagi (dysbalansie) mięśniowo – więzadłowym w obrębie zginaczy i prostowników stopy. Nawet w przypadku normalnej stopy, więzadła prostowników i zginaczy ułożone są nieco poza centrum w kierunku bocznym. Jest to równoważone przez inne mięśnie i więzadła stopy, w taki sposób, aby ogólne siły zostały wyrównane. Równowaga ta jest wrażliwa na czynniki wewnętrzne i zewnętrzne (czynniki współistniejące). Energia powstrzymująca pojawienie się deformacji staje się coraz mniejsza, w wyniku czego koślawe ustawienie palucha rozprzestrzeniania swój efekt na całą przednią części stopy.

Bunion Joy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS