Gojenie ran po operacji haluksów

article_14_360

Nasze stopy to część ciała poddawana największym naciskom. Stąd też w przypadku gojenia jakichkolwiek ran w obrębie stóp proces ten trwa stosunkowo dłużej i jest trudniejszy. W pierwszych dniach po operacji należy pamiętać o noszeniu specjalnego obuwia pooperacyjnego.

Proces gojenia rany po operacji haluksów

Tkanki miękkie okrywające stopę są niezwykle cienkie, co utrudnia gojenie rany. Co więcej, perfuzja jest najsłabsza w obrębie stopy, ze względu na dużą odległość od serca. Wreszcie, stopa ludzka jest częścią ciała poddaną największym obciążeniom mechanicznym. W związku z powyższym problemy z gojeniem rany, w zależności od rozległości operacji i historii danego pacjenta, pojawiają się w obrębie stopy dużo częściej niż w przypadku jakiegokolwiek innego regionu ciała.

Założenie braku komplikacji gojenia rany u minimum 99% pacjentów jest, naszym zdaniem możliwe do osiągnięcia. Jednak wymagana jest do tego szczególna ostrożność podczas operacji. Czas niedokrwienia powinien być tak krótki, jak tylko to możliwe. Może to najłatwiej zostać osiągnięte przez owinięcie opaską uciskową stopy po założeniu opatrunku sterylnego. Nacięcie powinno zagwarantować bezpośredni dostęp do pola operacyjnego, bez zbędnych rozcięć tkanek miękkich. Nie powinno dojść do hemostazy w wyniku elektrokoagulacji. Powinno się unikać zbytniej retrakcji.

Szczególna uwaga powinna zostać poświęcona bandażowi zakładanemu pooperacyjnie, w celu zapewnienia odpowiedniej kompresji. Aby uniknąć maceracji brzegów rany należy stosować wyłącznie suche opatrunki. Szwy zamykające ranę powinny być pozostawione na 14 dni po zabiegu. Pomimo tego, że rehabilitacja funkcjonalna w pełnym obciążeniu jest generalnie możliwa, to stopa winna być unoszona w celu uniknięcia zbytniego opuchnięcia.

Po operacji należy stosowac obuwie odciążające przodostopie. Produktem, który polecamy z uwagi na materiał wykonania oraz jakość produktu jest ORTO-BUT polskiego producenta Dr Sapporo. But spełnia swoją funkcję – odciąża przodostopie w dodatku jest wykonany z tworzywa sztucznego EVA, dzięki czemu jest on łatwy do utrzymania w czystości co jest niezwykle ważne w przypadku higieny kończyny w obrębie rany. Inne produkty dostępne na rynku zazwyczaj wykonane są z materiału co znacznie utrudnia utrzymanie odpowiedniego poziomu czystości w procesie gojenia.

Bunion Joy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS